Sahlep 1 lt

30,00

Bal badem ve damla sakızlı salep ile kış aylarının vazgeçilmezi olan hazır ve toz aromalı, tarçınlı salep çeşitleri

Kategoriler: , Etiketler:

Açıklama

Salep, Orchidaceae ailesinin birçok türünün toprak altı yumrularından elde edilen toz ve bundan üretilen içecek.

Salep kelimesi Latincede ‘orchis’ olarak söyleniyor. Bu kelimenin Türkçe ’deki karşılığı ise salep olarak çevriliyor. Salep kelimesi dilimize aslında Arapça’daki ‘sahlap’ kelimesinden geçmiştir. Salebin elde edildiği yabani orkide bitkisi pek çok türe sahiptir ve bunların hepsi Latince olarak adlandırılmaktadır. İşte bu zorluktan kurtulmak için salep elde edilen tüm bu orkide türlerine ortak ad olarak ‘sahlep’ ismi verilmiştir. Bu bitkiden elde edilen içecek yapılan toz ise salep olarak adlandırılmıştır. Yani salep kelimesi, sahlap kelimesinin zamanla evirilmesi ile dilimize girmiştir. Ancak halen bitki ile içeceği ayırabilmek için bitkiye sahlep, içeceğe ise salep denilmektedir.

HANCI Bistro & Patisserie e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun. Takipte kalın ve şimdi e-bültenimize üye olun! İlk üyelikte %10 İNDİRİM fırsatı!

E-posta ile HANCI hakkında fırsatlar hakkında bilgilendirileceğim ücretsiz HANCI Bistro & Patisserie e-bültenine abone olmak istiyorum. Genel hükümler ve koşullar, Bilgi Güvenliği ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yönergelerini okudum ve kabul ediyorum.

E-posta adresinizi yazıp, hemen katılın

Bu ürünü sepete eklediniz:

×

Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

×